Modrá perla | Chefchaouen

Modrá perla

Chefchaouen | Maroko

Už něco málo přes čtyři hodiny se kodrcáme linkovým autobusem nehostinnou krajinou pohoří Ríf. Obraz naprosto odlehlého místa dokresluje tajuplný starý mužíček sedící uprostřed ničeho na bílé plastové židli, pasoucí osla. Odkud se tu vzal je záhada, ale na podobné kuriozity si člověk v Maroku poměrně velmi rychle zvykne. Nakonec nás ale přeci jen vítá cíl naší cesty – modrý klenot Chefchaouen (Šafšawán).

Trocha hudby na dokreslení prožitku?

Malebné vstupní dřevěné dveře, rámované modrými oblouky, do jednoho z domů v městě Chefchaouen.
Paní v oranžovém tradičním oblečení kráčí křivolakou modrou uličkou modrého klenotu Maroka, města Chefchaouen.
Chefchaouen je plný barev, což dokazují všudypřítomné pytle s barvivy.

Křesťanům vstup zakázán!

Blankytně omítnuté zdi prý mají evokovat nebe a ráj a vést k víře, zlí jazykové však tvrdí, že modrá prostě a jednoduše odpuzuje komáry. Tenhle spletitý labyrint malebných uliček založili v patnáctém století židé a muslimové prchající před španělskou rekonkvistou. Málokdo by dnes řekl, že město kdysi bývalo obávanou pevností, do které byl vstup křesťanům pod pohrůžkou smrti zakázán. Dnes už vám tu ale nikdo stínat hlavy nebude, ba naopak místní vás rádi pozvou na lahodný čaj, který je v celém Maroku součást životního stylu.

Chefchaouen v záři zapadajícího slunce, vyfocen od Španělské mešity nad městem.

Co to bude? Hašiš, nebo koberec?

Znenadání se tu můžete objevit na střeše cizího domu, ve skryté potemnělé kobercárně, která vypadá jako prodejna drog, či ve skutečné prodejně drog vypadající jako kobercárna. V okolí Chefchaouenu se produkuje třetina světové produkce hašiše a ačkoliv je tento průmysl od roku 2004 ilegální, stále tvoří nedílnou součást místní ekonomiky. Na pouliční prodejce této drogy narazíte asi stejně často, jako na řemeslníky lákající důvěřivé turisty do svých dílen. Tam jim pak jak jinak než zdarma ukážou jak funguje jejich drobný podnik. To, že turista záhy odchází obtěžkán kobercem, rohožkou a dželabou (tradičním místním oděvem), je drobný detail.
Výhled na domy posetý protilehlý kopec během východu slunce naproti severo africkému městu Chefchaouen.
Malebné modré podloubí porostlé popínavými rostlinami.

Jen tak bezcílně bloumat

Maročané nikam nespěchají a v Chefchaouenu to platí dvakrát tolik. Nechte se tímto style ukolébat a navštivte jednu z kavárniček, kterými je medina protkaná. Okusit můžete třeba i tradiční dušený pokrm tažín podávaný v typické keramické nádobě. Město vás svou atmosférou uhrane a samotné bezcílné bloumání jeho zákoutími je nevšedním dobrodružstvím.
Vylidněné Chefchaounské náměstíčko Place El Haouta.
Místní žena v bledě modrých šatech procházející křivolakou ulicí Chefchaouenu.
Starý slepec sedící před branami do Chefchaounské Alkasaby.
Modrá stoupající ulička města Chefchaouen, dekorovaná sytě oranžovými a červenými kontrastními koberci.

Chefchaouen v celé své kráse

Na večer vyrazte vzhůru nad město ke Španělské mešitě, odkud se vám naskytne pohádkový pohled na západ slunce. Z městské prádelny (Lavadero de la ciudad), na kraji mediny, vám cesta na vrchol zabere ani ne čtvrt hodiny a nejedná se vůbec o náročný výšlap. Ať už jste příznivci romantiky, krásné přírody, neznámé kultury či dobrodružství, v Chefcahouenu si každý najde to své.

Španělská mešita

Vydejte se užší cestou od Lavadero de la ciudad 35.170511847552135, -5.256550673503937. Délka: 700m, převýšení: 78m, čas: 15min.

 
Detail pestrobarevných balíčků s mýdly prodávaný v jednom s Chefchaouenských krámků.
Paní věšící prádlo na šnůru svého balkónu časně z rána.
Pohled na splývající střechy modrého města Chefchaouen.
Průhled přes cihelný oblouk do půvabné slepé uličky.

publikováno v 9. vydání

    Nenech si ujít další dobrodružství!
    Zanech mi tu svůj email a já se ti ozvu pokaždé, když vydám nový cestovatelský deník.
    Mohlo by se vám také líbit
    Sdílej to s ostatními!