Slané ženy 2017

Zpět na BLOG
V neděli 27. a pondělí 28. června roku 2016 proběhlo v pražském hotelu Corinthia na Vyšehradě focení charitativního kalendáře Slané ženy pro rok 2017. Modelkami se v něm stalo dvanáct pacientek zákeřné a nevyléčitelné nemoci jménem cystická fibróza. Kalendář nafotil světoznámý fotograf Robert Vano a já měl tu čest pomáhat a nafotit behind the scenes.

Nejsem raní ptáče

Stále ještě v polospánku se dostavuji do obrovské vstupní haly a recepce hotelu Corinthia. Už je to poměrně dlouho ale velmi živě si pamatuji, že bylo venku sakra chladno na to, že byl červen. Chvíli se rozhlížím okolo a pak usedám do jednoho z rohových křesel, odkud mám dokonalý přehled nad celou místností. Zdá se, že jsem tu první. Což se upřímně zas tak často nestává. Na to, že je asi šest ráno je tu poměrně rušno. Kolem mě projíždějí pikolíci s vozíky přeplněnými kufry a do recepce právě vstupuje zástup asijských turistů, které autobus vysadil přímo před vchodem. Křeslo je poměrně pohodlné a já v něm pomalu začínám usínat. Brzká cesta městskou hromadnou dopravou zjevně zneutralizovala účinky ranního kafe. Naštěstí mě z mého skoro klimbání vytrhuje ředitelka klubu nemocných cystickou fibrózou – pacientské organizace, která má focení kalendáře slané ženy 2017 na svědomí s manažerkou hotelu. Jsem nesmírně rád. Spící chlápek ověšený stativy a fototechnikou by vypadal minimálně nepatřičně. Po chvíli přichází do recepce prošedivělý chlapík malého vzrůstu doprovázený svým o dvě hlavy vyšším mladým asistentem a všem se nám velice energicky a s poměrně vtipným přízvukem představuje jako Robert Vano.

slané ženy ilustrace 01

Modelky se nesmí potkat

V hotelu jsou pro nás vyhrazeny dva pokoje jako maskérny, v nichž se okamžitě usídlují kosmetičky z Bobbi Brown. V mžiku mizí některé části pokoje pod hromadami věcí, které většina chlapů včetně mě nikdy v životě neviděla, natož aby je vůbec dokázala pojmenovat. Přichází Robert a podle svých vytištěných moodboardů (inspiračních fotografií) vysvětluje kosmetičkám co bude dnes jejich prací. Celkem nás čeká 12 focení – 6 žen / měsíců denně. Hlavní problém je však v tom, že se modelky navzájem nesmí potkat, aby si případně mezi sebou nepředaly nebezpečné bakterie, které jsou pro zdravého člověka neškodné.

slané ženy ilustrace 02slané ženy ilustrace 03

Cystická fibróza

Cystická Fibróza (CF) je závažné a nevyléčitelné dědičné onemocnění postihující zejména dýchací a trávicí systém. Nemocní s CF potřebují intenzivní léčbu, zahrnující inhalace a rehabilitace, každý den po celý život. CF se projevuje opakovanými infekcemi dýchacích cest, které postupně způsobují fatální poškození plic. Vzhledem k poruše funkce slinivky břišní špatně tráví jídlo. Proto musí ke každému jídlu užívat trávicí enzymy. V konečné fázi onemocnění způsobuje selhání plic a jedinou možnou záchranou se stává transplantace plic. Ta bohužel není možná u všech pacientů. Průměrný věk dožití nemocných je nyní 25 let. Každý zhruba 34. člověk je zdravým nosičem mutace genu pro CF.

slané ženy ilustrace 04
slané ženy ilustrace 05

Hodiny líčení a minuty focení

Samotné focení probíhá k mému překvapení v doslova bleskové rychlosti. Robert si nejprve několika kroky obešel scénu s expozimetrem (přístrojem na měření množství dopadajícího světla na dané místo) a pak už to jen začalo. Co mu rozhodně nemohu upřít je jeho schopnost komunikace s modelkami jež za léta svého focení dovedl k naprosté dokonalosti. I dívky, které tak nikdy nestály před fotoaparátem záhy ztratily úvodní stud. Robert si je takřka ve zlomu sekundy narafičil do předem určené polohy. Poté už se jen rozeznělo rytmické cvakání závěrky v kadenci kontinuálního snímání. Modelka tak vždy po více jak hodinovém líčení přišla na dané místo a než se stačila pořádně rozkoukat už byla vyfocená. Ti z vás, co už si to někdy vyzkoušeli někoho trochu seriózněji fotit mi jistě dáte za pravdu, že občas vůbec není lehké s modelkou / modelem komunikovat a docílit přesně toho co chcete. Čím má pak fotografovaný méně zkušeností s pózováním před fotoaparátem, případně čím více introvertní povahy daný člověk je tím se úkol stává zapeklitější. Pro mě jako pro behind the scenes fotografa bylo poměrně složité celou akci dokumentovat, protože jsem se v už tak dost (pro fotografování) úzkém hotelovém pokoji mohl jen velmi omezeně pohybovat, a navíc samotné focení probíhalo tak rychle, že často vyžadovalo až předem neočekávané rychlé reakce.

slané ženy ilustrace 06

Klub nemocných cystickou fibrózou a kalendář slané ženy

Klub nemocných cystickou fibrózou je nezisková pacientská organizace jejíž poslání spočívá v zlepšování kvality života nemocných cystickou fibrózou a zvyšování informovanosti veřejnosti o tomto závažném onemocnění. Slané ženy 2017 jsou již x. ročníkem charitativního kalendáře, který klub realizuje.

Web Klubu nemocných cystickou fibrózou

slané ženy ilustrace 07

Čím se fotilo

Co mě tak nějak překvapilo byla celková technika, s kterou se fotilo. Osobně jsem čekal spoustu studiových zábleskových světel s nejrůznějšími difuzery na změkčení a ohyb světla. Robert si ale vystačil jen s jedním externím bleskem nižší třídy a jednou odrazkou. Fotilo se na Canon 5D mark 2 s pevným objektivem o ohniskové vzdálenosti 50mm a nejnižším clonovým číslem 1,8 (Což je pro méně znalé úplně nejlevnější plastový objektiv pro Canon zrcadlovky). Pointa je asi v tom, že nemusíte mít úplně tu nejdražší techniku, abyste nafotili skvělý portrét a v případě, že vás bere focení lidí tak spíš uvažujte nad tím jak co možná nejlépe zachytit emoce.

slané ženy ilustrace 08

Líbil se ti tenhle příběh?

Nech mi tu email a já ti dám vědět pokaždé, když napíšu něco nového! 

PODĚL SE S OSTATNÍMI